נח בן יצחק ניסני (Nissensohn)

אני, נח בן יצחק, נולדתי בבואנוס איירס ב-1922. בהיותי בן 12 ומנוע מלהשתתף בתנועות הנוער הציונות הקיימות אז, שלכולן היה גיוון פוליטי מרקסיסט, זר לי ומנוגד להשקפת עולם של הורי, יסדתי תנועת נוער ציונית אפוליטית בשם "אבוקה". כנראה שיוזמתי מילאה חסר מורגש בקהילה היהודית, ו"אבוקה" הגיעה מהר לכ-200 חברים, וקיומה נמשך כ-6 שנים, עד שחבריה הגיעו להיות בני 18. אני הייתי היו"ר הראשון, וחיים דורון (Derechinsky), עם הזמן יו"ר קופת החולים הכללית, היה החבר הכי צעיר בועד. כשנוסד הביתר בבואנוס איירס ((?(1936) הצטרפתי לשורותיו.

ב-1940, בהיותי תלמיד בכיתה י"ב, הצטרפתי לארגון אנטי-נאצי לא יהודי, Accion Argentina. ב-1943, עקב עלייתה לשלטון של כת צבאית בעלת נטיה נאצית שאסרה כל פעילות פוליטית, Accion Argentina נסגר רשמית, אך חלק מחבריו המשכנו לפעול במחתרת. ב-1944 אירגנתי, במסגרת פעולתי ב-Accion Argentina, תא מחתרתי אנטי-נאצי באוניברסיטה. באותה שנה נבחרתי ליו"ר המפלגה הרוויסיוניסטית (ברית הציונים הרווציוניים) בארגנטינה. וגם באותה שנה הפסקתי את לימודי להנדסה אזרחית, שממילא היו מוזנחים בגלל פעילותי הפוליטיות, התפטרתי מתפקידי ועברתי לנהל חווה ענקית באנדים, באזור מדברי ומנותק מהציביליזציה בדרום מחוז מנדוזה, כשברקע היה הרעיון להכין את הקרקע לבסיס מחתרתי ומקלט ליהודי ארגנטינה למקרה הצורך.

 

באפריל 1948 התחתנתי ונולדו בני דניאל נתן ב-1950 ואורי ב-1952. ב-1953 עזבתי את החווה במטרה לעלות ארצה למושב מבוא ביתר, אך סיבות משפחתיות מנעו ממני להגשים את העלייה. אחי אפרים ואני פתחנו משרד יעוץ בנושאי השקייה. פרסמנו מאמר בעתון של אגודת בעלי חוות (Sociedad Rural Argentina) על ניצול נחלי האזורים ההררים להשקייה בממטרות תוך שימוש באנרגיה הגרביטציונית של הבדלי גובה, במקום משאבות. ואירגנו חברה לניצול נחלים כאלה במחוז קטמרקה. בתי בתיה נולדה ב-1962 בשלהי שהייתנו בקטמרקה.

 

ב-1963 עליתי ארצה עם משפחתי ועבדתי כמורה תיכון בדימונה, כמורה וסגן-מנהל בשדה בוקר, וכמנהל-מייסד של התיכון בירוחם. במקביל לעבודתי השלמתי את התואר הראשון בפיסיקה, מתמטיקה וחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים (1967), ואת התואר השני (1983) והשלישי עם Summa Cum Laude בגיל 64 (1987) באוניברסיטה באר שבע בה עבדתי כמדריך ומרצה.

 

במשך ואחרי לימודי לתואר שני ושלישי פרסמתי מאמרים, השתתפתי בכנסים מדעים וקיבלתי שני פרסי מחקר. המנחה שלי לתואר שני ושלישי היה משה כרמלי ובין הבוחנים לתואר דוקטור נמצא נתן רוזן (שותף לאינשטיין ופודולסקי במאמרם המפורסם). פרסמתי יחד עם כרמלי ואלחנן ליבוביץ הספר: "GRAVITATION:SL(2,C) Gauge Theory and Conservation Laws" וסידרת מאמרים יחד עם אלחנן ליבוביץ על קואורדינטות אינרציאליות במרחב העקום וביטוי טנסורי לאנרגיה הגרוויטציונית, אחרי פטירתו של שותפי למחקר פרסמתי את המאמר המסכם: "Experimental Facts and Gravitational Energy in General Relativity" Int. Jour. of Theoretical Physics, Vol.31'No. .12, 1992

נאמן למסורת הליברלית המשפחתית בת 300 שנה, כתבתי את הספר "מבוא לליברליזם הקלסי" שפורסם באינטרנט באנגלית, עברית וספרדית. תירגום לספרדית נעשה ע"י אחותי מרים.

 

noah6

יחד עם בן-גוריון בטקס חלוקת תעודות במדרשת שדה בוקר (השני משמאל)

noah3

 

noah1

הידיעה בעיתון על קבלת פרס "מיכאל ממון"

noah4

 קבלת פרס מחקר ע"ש מ׳ ממון ומ׳ לנדאו

 Doctorate

הדו"ח של אחד הבוחנים של עבודת הדוקטורט

 

Monday the 27th. Joomla 2.5 Templates. Site built by Levi-Lidar: levilidar@gmail.com
Copyright 2012

©